Poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00

do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
Poradnik LED

Czym różni się taśma LED z oznaczeniem 150 od taśmy 300.

Oznaczenie taśmy 150 LED oraz 300 LED świadczy o ilości diod zamontowanych na całej rolce taśmy LED (5 metrów). Oznacza więc, że taśma 300 LED ma zamontowanych 300 sztuk diod LED na całej długości taśmy czyli dwa razy więcej diod LED niż w przypadku taśmy 150 LED. Analogicznie efekt świetlny będzie bardziej intensywny w przypadku taśmy 300 LED gdzie diody zamontowane są dwa razy gęściej niż w taśmach 150 LED.

 

 Czym różni się taśma LED z oznaczeniem SMD 3528 od taśmy SMD 5050?

Oznaczenia SMD 3528 i 5050 to nic innego jak wielkość diod umieszczonych na taśmie. 3528 oznacza, że na taśmie mamy zamontowane diody 3,5 mm x 2,8mm, natomiast oznaczenie 5050 mówi nam, że na tej taśmie znajdują się diody o wielkości 5 mm x 5 mm.

 

Wielkość diod oraz ich ilość na 5 metrach taśmy powoduje również różny pobór prądu. Taśmy 150 LED: 5 metrów tej taśmy o oznaczeniu SMD 3528 pobiera 12W co oznacza, że jeden metr pobiera 2,4W. 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 5050 pobiera 36W czyli na 1 metr przypada 7,2W.

Taśmy 300 LED: 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 3528 pobiera 24W czyli 1 metr 4,8W. 5 metrów taśmy o oznaczeniu SMD 5050 pobiera 72W, czyli jeden metr 14,4W. Krótki wniosek z tego jest taki, że taśmy LED SMD 5050 świecą dużo jaśniej (około 3 razy) niż taśmy LED SMD 3528.

 

 Jaką taśmę LED wybrać dla siebie?

Jeżeli chcemy delikatnie oświetlić nasz sufit, pokój, pomieszczenie, tak aby wieczorem taśma dawała przyjemne światło, wystarczy taśma słabsza o oznaczeniu 150SMD3528. Jeżeli chcemy trochę więcej światła zastosujmy taśmy 300SMD3528. Jeżeli natomiast chcemy żeby taśma mocno oświetliła nam pomieszczenie lub ścianę, zastosujmy taśmę o oznaczeniu 300SMD5050.

 

 Jaka jest różnica między taśmą i żarówką ciepłą, dzienną i zimną?

Diody w taśmach LED oraz żarówki LED mogą mieć trzy temperatury barwowe: ciepłą, dzienną i zimną w zależności od tzw. stopni Kelwina. Przedział 2.700 – 3.500 K to barwa ciepła, od 4.000 – 5.000 do barwa dzienna, a przedział 6.000 – 7.500 K to barwa zimna. Barwę zimną wybiera się raczej do zastosowań zewnętrznych np. reklamowych a barwę ciepłą do mieszkań. Chociaż oczywiście wszystko zależy od naszych osobistych upodobań.

 

 barwy

 

Czy taśmę LED możemy ciąć gdzie chcemy?

Taśmy LED mają oznaczenia, przeważnie jest to linia cięcia, w których możemy ciąć taśmę nożyczkami. Tak przeciętą taśmę możemy połączyć specjalnymi złączkami.

 

Jak połączyć długie odcinki taśm, tak żeby uzyskać pożądany efekt świetlny?

W zależności od długości taśmy, należy dobrać odpowiedni zasilacz. Dla uzyskania dobrego efektu świetlnego taśmy powyżej 5 metrów łączymy równolegle, nie szeregowo.

 

Jakiej mocy powinien być zasilacz do określonej długości taśm LED?

Ogólna zasada jest także, że zasilacz powinien być przynajmniej 10% mocniejszy niż wynika to z potrzeb taśm, zasilacz może być wyższej mocy, nigdy zaś nie może być słabszy. Np. do 5 metrowej taśmy 300SMD3528 potrzebna moc to 5 x 4,8W/m, czyli 24W, dobieramy więc mocniejszy zasilacz np. 38W 12V. W przypadku odcinków taśm powyżej 7m zasilanych tylko na początku taśmy może dochodzić do spadków napięcia. Powoduje to widoczne różnice w intensywności światła. Zalecamy zasilanie długich odcinków taśm LED w kilku miejscach, poprzez przylutowanie przewodów zasilających rozmieszczonych w równych odległościach podłączonych do wspólnego zasilacza. Rozwiązanie takie zapewnia jednakową wartość napięcia na wszystkich sekcjach diod oraz zachowuje jednolitą barwę światła taśmy LED na całej jej długości. Układ podłączenia ilustrują poniższe rysunki:

zasilacze

 

Co oznacza skrót RGB?

RGB, czyli Red Green Blue (czerwony, zielony, niebieski) przez zmieszanie tych trzech kolorów otrzymuje się wynikowy kolor światła.

 

Co to jest  taśma LED RGB?

Taśma LED RGB jest bardzo podobna do taśmy LED SMD5050, jednak taśma RGB pozwala na uzyskanie odpowiedniego efektu kolorystycznego. Za pomocą sterownika możemy łączyć te trzy kolory ze sobą aby uzyskać zamierzony przez nas kolor.

 

 Co to jest lumen (lm)?

W celu ujednolicenia  parametrów ilości emitowanego światła - jasności, zaczęto określać ją w lumenach (lm). Przy wartości 900 lm tradycyjna żarówka pobiera 75W energii, natomiast żarówka oparta na technologii LED jedynie 10W, tradycyjna żarówka na wydajność około 12 lm na 1W, natomiast żarówka LED 90 lm z 1W.

 

 

Najpopularniejsze trzonki żarówek:

trzonki 

 

Co to jest kąt rozsyłu światła?

Kąt rozsyłu światła to szerokość rozchodzenia się światła na boki względem źródła światła.

katy 

 

Co to jest stopień ochrony IP?

Oznaczenie IP w technologii LED informuje nas o ochronie zapewnionej przez obudowę przed wnikaniem do urządzenia części niebezpiecznych i ciał obcych w postaci stałej i cieczy. Oznaczenie to składa się z liter IP oraz dwóch cyfr. Pierwsza cyfra oznacza zabezpieczenie przed ciałami obcymi stałymi, druga cyfra oznacza zabezpieczenie przed przedostawaniem się wody do urządzenia.

 ip

 

Przykładowo kod IP63 oznacza, że urządzenie jest całkowicie zabezpieczone przed wnikaniem pyłu do jego wnętrza (informuje nas o tym pierwsza cyfra kodu - 6) oraz jest odporne przed drobnymi kroplami wody padającymi na jego obudowę pod kątem 60° od pionu (woda rozpylana) - (informuje nas o tym druga cyfra kodu - 3).

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium